Recenzja Ranma 1/2 Opening Shudaika Shuu od Pony Canyon

Postanowiłem wam napisać teraz co nieco o niektórych albumach CD, jakie posiadam w swojej kolekcji. Na pierwszy ogień pójdzie wydana w 1992 roku płyta zawierająca wszystkie openingi z serii TV jednej z moich ulubionych oldschoolowych komedii – „Ranma 1/2”.

Zanim przejdę do opisu albumu, przedstawię wam zarys fabuły. Licząca sobie 38 tomów manga Ranma 1/2 została stworzona przez Takahashi Rumiko, która rysowała ją w latach 1987-1996. Na serię animowaną składają się dwie serie telewizyjne (18 i 143 odcinkowa), 5 serii OVA (mających łącznie 14 odcinków) i 3 filmy kinowe. Opowiada ona losy Ranmy Saotome, którego ojciec, Genma Saotome, zabrał na trening do Chin, gdzie obydwaj mieli doskonalić się w sztukach walki. Pech chciał, że jego ojczulek nie rozumie ani słowa w tamtejszym języku. Na dodatek nie posłuchali rady przewodnika, który łamaną japońszczyzną próbował wytłumaczyć dwójce naszych bohaterów, że miejsce, które wybrali na trening, to region tysiąca przeklętych jeziorek „Jusenkyo”. W czasie treningu Ranma strąca swojego ojca do jednego z nich i ku jego zaskoczeniu, zamiast ojca z jeziorka wydostaje się panda, która niemal natychmiast strąca Ranmę do innego jeziora, z którego nasz bohater wychodzi jako… śliczna rudowłosa dziewczyna. Gdy Ranma wraz ze swoim ojcem (pod postaciami dziewoi i pandy) wracają do Japonii, przybywają do domu zaprzyjaźnionej rodziny, Soun, która także specjalizuje się w sztukach walki. Po tym, jak sprawa ich przemiany zostaje wyjaśniona, ojcowie obydwu rodzin wybierają dla Ranmy narzeczoną, najmłodszą córkę rodziny Soun – Akane, która ma bardzo wybuchowy charakter i (jak to ocenił Ranma) jest pozbawioną wszelkiego uroku chłopczycą. Przez całą serię będziemy świadkami przeróżnych przygód naszych bohaterów, a także wielu zakręconych postaci drugo i trzecioplanowych.

Przejdźmy teraz do albumu. Dźwięk każdego utworu jest czysty i prezentuje wyższy poziom, niż niektóre obecnie wydawane albumy, co doceni każdy posiadacz wypasionego sprzętu domowego. W skład utworów wchodzą wszystkie openingi z obu serii telewizyjnych śpiewane przez Nishio Etsuko, Ribbon, CoCo, Hayasaka Yoshie, Kusu Kusu, Senou Azusa oraz VisioN, które idealnie oddają klimaty końca lat 80-tych i początku lat 90-tych japońskiego popu i rocku. Jako bonus znajduje się tam jeszcze ósma, półminutowa ścieżka, w której to Nakamura Tadashi jako narrator opowiada nam w skrócie fabułę serialu.

Autorem okładki do albumu jest Moriyama Yuuji (znany także pod nazwiskiem Motoyama Yuuji), który z początku był animatorem, a później reżyserem wielu znakomitych klasycznych serii anime, takich jak „Mouryou Senki Madara”, „Kotetsu no Daibouken”, „Jungle de Ikou!”, „Asagiri no Miko” czy bardziej współczesnych „Futari Ecchi” i „Yawaraka Sangokushi Tsukisase!! Ryofuko-chan”. Brał on również udział przy tworzeniu wielu klasycznych produkcji.

Na przedniej okładce mamy żeńską wersję Ranmy oraz trzy dziewoje, które zakochane są w naszym protagoniście, czyli Akane, Shampoo i Ukyo. Wszystkie cztery dziewczęta są ubrane w jednolite czerwone chińskie sukienki i uśmiechnięte trzymają w lewych rękach wachlarze. Na wewnętrznej (czyli ostatniej stronie książeczki) znajduje się Ranma również w żeńskiej wersji, z bliska ma trochę smutną minę, a z oddali bardziej wesołą. W samej książeczce znajdziemy grafiki ilustrujące każdy z siedmiu openingów wraz ze słowami piosenek i małą notatkę, że trzy z siedmiu utworów zostały udostępnione przez innych dystrybutorów.

Mogę śmiało powiedzieć, że jeżeli kiedykolwiek uda wam się dorwać tę płytę, to będzie ona perełką w waszej domowej kolekcji płyt audio.

Dane techniczne:
Wydawca: Pony Canyon Inc., Japan
Data wydania: 21 Październik 1992
Czas trwania: 28:07
Numer katalogowy: PCCG-00190
Cena w dniu premiery: 1748¥
Dostępność w Polsce: obecnie brak
Dostępność za granicą: Amazon (JP)

Lista utworów:
1. Ja Ja Uma ni Sasenaide
2. Little Date
3. Omoide ga Ippai
4. Zettai, Part 2
5. Chikyuu Orchestra
6. Mou Nakanaide
7. Love Seeker Can’t Stop It
8. Ranma wa Hentai

Dodatkowe zdjęcia:
ranmacd2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s