Recenzja laserdysku Gundam F91

LDGundamF91przoditylPoczątkowo byłem sceptycznie nastawiony do tego animca i niestety moje przeczucia trochę się spełniły. Szczerze, mogę porównać ten film do kebaba. Twórcy wzięli, posiekali mięcho, które miało być początkowo olbrzymim daniem składającym się z przeszło pięćdziesiąt 23-minutowych odcinków i odchudzili wszystko podając w 130 minutowej sałatce, która na dodatek była jeszcze uboższa w dniu premiery, kiedy puszczali ją w kinach, starając się przy tym dać jako taką spójność fabularną i smak dla fanów. W rezultacie tak naprawdę powstała istna sieczka przekładająca się pomiędzy polem bitwy, a akcją w spokojnym zaciszu. Twórcom udało się zaliczyć jeszcze „przerwę na herbatkę” podczas walki Mobile Suits, a także nawiązania do Marszu Imperialnego i Vadera z Gwiezdnych Wojen oraz zahaczając także o elementy pseudo nazistowskie w postaci loga Cosmo Babilonii. Postacie nie są zbytnio odkrywcze, wręcz nawet irytujące. Cecily piastuje tu pierwsze miejsce na podium, gdyż widać wyraźnie, że sama nie wie, czy walczyć, czy być zagubioną panienką, nie wiedzącą co wokół niej się dzieje. Arno to z kolei bardzo płytka postać typowego „nastolatka wmieszanego w konflikt i zmuszonego do pilotowania wielkiego robota”™.

Sam nie jestem zbytnim fanem uniwersum Gundama, więc ciężko mi polecić ten film komuś, kto nie śledzi tej serii. Jest tu sporo nawiązań do innych serii z tego uniwersum. Np Ran powiedział mi, że człowiek w żelaznej masce w tym filmie może być Angelo Sauperem, gdyż w obu przypadkach mamy odnoszenia do kwiatów w ich maszynach, a także do niebywałej lojalności. Cóż, nie będę się rozpisywał na temat rzeczy których nie wiem, więc zakończę tu gdybanie i pozostawię to tym, którzy głęboko siedzą w Gundamach.

LDGundamF91insertPrzechodząc do samego wydania trzeba przyznać, że użycie gatefoldu było dobrym rozwiązaniem. Z uwagi na czas trwania filmu niestety nie zdołał on się zmieścić na jednej płycie, przez co nawet posiadacze odtwarzacza LD który samoczynnie zmienia strony lasera muszą wstać z wygodnego fotela i zmienić płytę. Okładka autorstwa Yoshikazu Yasuhiko wygląda wspaniale, zarówno z zewnątrz, prezentując wszystkich naszych protagonistów na tle F91 z przodu, zaś antagonistów z tyłu (bo jak wiadomo, w Gundamach nie da się powiedzieć, kim tak naprawdę są ci „dobrzy”, a kim są ci „źli”), jak i w środku, gdzie mamy  Arno oraz Cecily na tle F91 oraz krótkim opisem, co ważnego wydarzyło się od czasów, gdy ZEON wytoczył wojnę U.N.T. po założenie Cosmo Babilonii. Z dodatków znajdujących się na samej płycie znajdziemy zwiastuny kinowe, telewizyjne, a także reklamy zabawek z Gundamów. Z papierowych dodatków uświadczymy krótki czterostronicowy przewodnik po całym filmie na dwóch stronach, a także wyjaśnienie oraz wywiad Yoshiyukim Tomino, autorem oraz osobą, która odpowiedzialna była za scenariusz do tego filmu. Drugim papierowym dodatkiem jest „Perfect Art File” w którym to znajdziemy piękną kolekcję storyboardów, designy mechów, postaci oraz kluczowych rzeczy z tego filmu.

Jakość obrazu filmu wypada trochę średnio w tym wydaniu, np strój Cecily mocno zlewa się z kolorem jej włosów (na remasterowanym wydaniu BD pewnie to poprawili), niemniej jak na tamte lata i fakt, że mamy do czynienia z analogowym źródłem, to video jest na bardzo wysokim poziomie. Największym plusem obrazu jest to, że w ogóle nie da się zauważyć przelotu. Dźwięk nagrany w Dolby Surround jest czysty i wyrazisty. Sama muzyka i piosenki niestety wypadają przeciętnie w tej produkcji.

Dane techniczne:
Producent: EMOTION / Bandai
Data wydania: 19 grudnia 1991
Liczba płyt: 2 dwustronne
Format: CLV
Obraz: Kolor, NTSC
Audio: analogowe z redukcją szumów oraz cyfrowe
Czas trwania: 130 minut
Cena w dniu premiery: 9800 jenów

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s