Recenzja Tenchi Muyo in Love – dwie edycje LD

LD_allWszystkie kłopoty, jakie spadają na Tenchiego, pochodzą z kosmosu. Tym razem nie jest inaczej, jednak w odróżnieniu od pozostałych przypadków, nie będzie to żadna piękna dziewoja, która od razu zakocha się w naszym głównym bohaterze. Przenieśmy się jednak póki co w kosmos. W więzieniu Galaktycznej Policji w jednej z cel coś się dzieje. Pojawia się krótki komunikat „KAIN LOCK OFF”, po czym całe kosmiczne więzienie zostaje doszczętnie zniszczone, a prawie wszyscy przebywający w tym miejscu zostają zabici. Z więzienia ucieka Kain, najgroźniejszy przestępca i bierze sobie za cel ród Jurai. Przybywa na Ziemię i cofa się w czasie do 1970 roku, by zabić Achikę – matkę Tenchiego. Tymczasem Tenchi wraz z ferajną ogląda stary, zapisany na 8 mm taśmie film swojego ojca, który nakręcił go podczas wycieczki szkolnej, gdy był w liceum. Na tym filmie widzimy matkę Tenchiego, jednak podczas projekcji filmu dzieje się coś dziwnego. Nagle Achika znika ot tak z taśmy filmowej. Tenchi również by zniknął, gdyby nie pomoc Washu, która wyjaśnia wszystkim, że coś stało się z matką Tenchiego w przeszłości i teraz sami muszą wyruszyć do 1970 roku i ochronić jego matkę przed nieznanym zagrożeniem.

Film jest bezpośrednią kontynuacją serii TV, jednak zostaniemy pozytywnie zaskoczeni jakością animacji, która znacznie odbiega od tego, co widzowie widzieli w telewizji. Widać, że twórcy i animatorzy starali się dopracować kreskę jak najbardziej tylko się dało. Choć film wydaje się być poważny, nie brakuje w nim humoru. Muzyka stworzona przez Christophera Franke’a dodaje filmowi niezwykłego klimatu, a skomponowany przez niego ending „Alchemy of Love”, śpiewany przez Ninę Hagen oraz Ricka Jude’a dodaje niesamowitego klimatu na zakończenie seansu filmu.

Skoro już omówiłem film, pora teraz pokazać wam posiadane przeze mnie wydania LD. Kwestii jakości obrazu nie muszę zbytnio omawiać, bo na obu edycjach prezentuje się on znakomicie, niemniej widać odrobinę lepszą jakość na edycji specjalnej. Dźwięk w obu wersjach jest taki sam i jest bardzo wyraźny, oddający dokładnie wszystkie efekty specjalne i muzykę w tle. A teraz przejdę do wydań.

reg_dodatki

Pierwsze z nich to zwykła (choć ja bym szczerze nazwał ją niezwykłą) edycja, znajdująca się na jednej dwustronnej płycie LD. Jakość obrazu prezentuje się niesamowicie i nic dziwnego, bowiem masterem tego źródła jest to samo, które zostało użyte w dużo późniejszym wydaniu Blu-Ray. Dźwięk w filmie jest czysty i wyrazisty. Z audio mamy do dyspozycji ścieżkę cyfrową Dolby Digital 4.0, stereo oraz ścieżki analogowe – mono (kanał lewy) i 5.1 (kanał prawy).

Przejdźmy teraz do tego, co tygryski lubią najbardziej, czyli dodatków.

Choć ta edycja jest nazywana „zwykłą”, znajdziemy tam całkiem pokaźną liczbę dodatków. Na płycie znajdziemy kilka wersji zwiastunów, w tym ten, który został wyemitowany w japońskiej telewizji tuż po zakończeniu ostatniego odcinka serii TV. Żadne z tych ujęć nie zostały później użyte w filmie i zresztą nic dziwnego, gdyż prezentowały dość przeciętny poziom jakości. To niestety, byłoby na tyle, jeśli chodzi o to, co mamy na płytach. Pora teraz na dobra namacalne.

reg_kalendarzPierwszym z dodatków jest artbook zawierający ilustracje, plakaty, designy postaci i różne inne dobra dla fanów serii.

Poza tym w artbooku znajdziemy też plakat będący kalendarzem na rok 1970, w który to przenoszą się nasi bohaterowie. Osobno dołączony jest składany plakat filmowy prezentujący Achikę i Nobuyukiego leżących na łące.

reg_tasmaNiewątpliwie najcenniejszym jednak dodatkiem jest coś, czego sam raczej się nie spodziewałem – fragment taśmy filmowej. Sześć kadrów będących połową sekundy filmu. Z tego, co się dowiedziałem, do każdego LD boxu było dołączane inne ujęcie z filmu. Mnie trafiła się scena, mająca miejsce pod koniec filmu, z Nobuyukim, który leży nieprzytomny na kolanach Achiki. Podejrzewam, że niektórzy mieli takiego pecha, że np dostała im się czerwona kropka jak Kain wydostawał się z więzienia, czy coś podobnego. Ostatnią rzeczą jest skromna kilkustronicowa broszurka będąca jednak ciekawostką dla fanów, szczególnie dla tych, którzy chcą się zapoznać z tym, jak tworzono muzykę do filmu.

Producent: Pioneer Japan
Data wydania: ?? ?? 1996
Liczba płyt: 1 dwustronna
Format: CLV
Obraz: Kolor, NTSC, format obrazu 1.66:1
Audio: cyfrowe Dolby Surround 4.0 i analogowe z redukcją szumów; lewy analog – mono, prawy analog – cyfrowa ścieżka Dolby Digital 5.1
Napisy: angielskie (wymagany dekoder closed captions)
Czas trwania: 95 minut
Cena w dniu premiery: 9 785¥

Pozostałe zdjęcia:
reg_przodreg_tyl

Edycja specjalna

limitka_allPora teraz przejść do edycji specjalnej kinówki Tenchiego.

Niewątpliwą gratką dla fanów jest to, że ta edycja posiada inaczej zrobiony ending. Zamiast zwykłej „listy płac” dostajemy teledysk pokazujący ćwiczącego Tenchiego, a w tle przetaczające się obrazy z tym, co się działo z Achiką po wydarzeniach z filmu. Dodatkowo przełączając audio usłyszymy piosenkę końcową w aranżacji… Hayashibary Megumi, seiyuu Achiki. Ten ending jest dostępny tylko i wyłącznie na tym wydaniu LD. Poza wydaniem domowym fani mogli go obejrzeć tylko raz, podczas specjalnego pokazu filmu. Na płycie z dodatkami mamy także czystą wersję teledysku, bez listy płac.

Ok, a teraz dodatki.

limitka_plyty_przodBox przedstawia z przodu Achikę w juraiskim kimonie, a z tyłu opis płyt, których mamy trzy. Na pierwszych dwóch znajduje się film w formacie CAV, który ma faktycznie lepszą jakość wideo, niż w wersji zwykłej, jednak okupione to zostało kosztem przekładania płyt. Na trzeciej płycie mamy wszystkie zwiastuny, które wcześniej znajdowały się po filmie na edycji zwykłej, jednak poza tym są także designy postaci limitka_plyty_tyloraz wszelkich przedmiotów, które przewijają się w filmie. Nie zabrakło też wywiadów z twórcami, w trakcie których odpowiadają nam na ważne pytania dotyczące filmu. Poza tym widzowie przeniosą się do Hollywood, gdzie zostaje im objaśniony proces tworzenia muzyki przez Christophera Franke’a. Ciekawostką jest również to, że to wydanie posiada także angielski dubbing.

limitka_wachlarz_artbookFanów rzeczy namacalnych muszę niestety nieco rozczarować. Poza płytami dostaniemy zaledwie kilkunastostronicowy „artbook” ze szkicami Nobuyukiego, designami postaci i opisami oraz wachlarzyk z chibi Achiką (bez rączki do której trzeba ten wachlarzyk przymocować). Ciekawą jednak gratką jest jeszcze to, że płyta z dodatkami posiada nadrukowane chibi postacie bohaterów na niezapisanej stronie dysku, dokładnie takie samo jak na okładce. Próbowałem zrobić zdjęcie, jednak nie udało mi się uchwycić dobrze tego nadruku.

Producent: Pioneer Japan
Data wydania: 21 03 1997
Liczba płyt: 3 (dwie dwustronne z filmem i jedna jednostronna z dodatkami)
Format: CAV
Obraz: Kolor, NTSC, format obrazu 1.66:1
Audio: cyfrowe Dolby Surround 4.0 i analogowe z redukcją szumów; lewy analog – mono, prawy analog – cyfrowa ścieżka Dolby Digital 5.1
Napisy: angielskie (wymagany dekoder closed captions)
Dubbing: oryginalny japoński i angielski dubbing
Czas trwania: 95 minut, 25 minut – płyta z dodatkami
Cena w dniu premiery: 15 000¥

Pozostałe zdjęcia:
limitka_wachlarz_przod limitka_wachlarz_tyl   limitka_artbook_wewnatrzlimitka_artbook_wewnatrz2

2 thoughts on “Recenzja Tenchi Muyo in Love – dwie edycje LD

  1. Witam prowadzi pan bardzo ciekawego bloga, namiary na niego dostałam od znajomej. Jak tak sobie go przeglądałam to doszłam do pewnego wniosku -Dlaczego tak dobry blog ma tak mało odwiedzających? W związku z tym pytaniem postanowiłam zareklamować pana bloga na mojej grupie figurkowej ( Figsy, figurki, figureczki ). Dzisiaj wieczorem na mojej grupie powinna pojawić się reklama. Proszę później ją sobie zobaczyć :3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s