Recenzja Tenchi Muyo: Manatsu no Eve LD

manatsuStartica – coroczne letnie święto obchodzone na planecie Jurai, które przypada u nas na święta Bożego Narodzenia. Akcja filmu zaczyna się jednak kilkaset lat wcześniej, właśnie na Jurai. Widzimy tam młodego księcia Yosho, który poznaje dziewczynę o imieniu Yuzuha i wręcza nowej przyjaciółce prezent – szkatułkę-pozytywkę. Niestety, nie jest dane im długo ze sobą pobyć, gdyż szybko zostaje odkryta prawdziwa natura Yuzuhy, która jest demonem i zostaje szybko przepędzona z planety. Potem przenosimy się do teraźniejszości i naszych bohaterów. Wszyscy przygotowują się do obchodów Bożego Narodzenia, nie wiedząc, iż ktoś ich obserwuje. Tym kimś jest poznana przez nas wcześniej Yuzuha, która postanawia zemścić się na Yosho za krzywdę, którą doznała na Jurai. Tworzy podporządkowanego sobie klona samej siebie, dodając DNA z włosów Tenchiego. Tak stworzoną istotę, ukształtowaną na nastoletnią dziewczynę, wysyła do domostwa Masakich, aranżując kontinuum czasoprzestrzenne, by upozorować, że przybyła ona z przyszłości. Mayuka, bo tak owa dziewczyna się przedstawia, nie pamięta, skąd przybyła. Pamięta jedynie, iż jest córką Tenchiego. Część domowników od razu ciepło przyjmuje Mayukę, jednak są i tacy, którzy widzą w niej kolejną rywalkę o względy Tenchiego. Wszystkie wydarzenia obserwuje Yuzuha i w dogodnym momencie przejmuje władzę nad Mayuką i rozkazuje jej porwanie Tenchiego do jej świata.

Długi opis jak na zaledwie 60-minutowy film, prawda? A to tylko początek historii. Animacja filmu jest, jak przystało na kinowe produkcje, na wysokim poziomie. Wszystkie postaci i tła są pięknie animowane, zaś muzyka jest dobrze dopasowana do sytuacji dziejących się w filmie.

Jakość filmu, jaką prezentuje laserdysk, jest zdumiewająca. Masterem do tej kinówki jest, tak jak w przypadku poprzedniego filmu „in Love”, taśma filmowa, dzięki której uzyskano jakość, która może śmiało przewyższać wydane później dvd. Fani serii OVA będą w szczególności zadowoleni, gdyż w odróżnieniu od pierwszej kinówki „in Love”, ta ma animację rodem z OVA. Z audio mamy do dyspozycji taki sam szeroki wybór, jak w poprzednim filmie: ścieżkę cyfrową Dolby Digital 4.0, stereo oraz ścieżki analogowe – mono (kanał lewy) i 5.1 (kanał prawy). Niezależnie od wybranej ścieżki dźwiękowej, muzyka w tle i efekty specjalne są wyraźne. Zadowoleni będą zarówno posiadacze zwykłego systemu stereo, jak i posiadacze porządnych zestawów 5.1.

Pora przejść teraz do uwielbianych przez wszystkich dodatków.
Z dodatków na płycie po zakończeniu filmu mamy:
– krótki trailer Slayers Great
– krótki trailer Manatsu no Eve z pierwszym openingiem do serii OVA w tle
– dłuższy trailer Slayers Great z endingiem filmu w tle
– dłuższy trailer Manatsu no Eve z endingiem filmowym
Trailery Slayers Great były zrozumiałe, gdyż oba filmy miały swoją premierę dokładnie w tym samym dniu.
– fragmenty świątecznego live eventu dla fanów Tenchi Muyo, podczas którego seiyuu głównych bohaterów śpiewali świąteczne piosenki. Na drugim planie tego eventu zabawni byli trzej mężczyźni przebrani za Azakę, Kamidakę oraz za Ryo-Ohkiego, którzy radośnie rozbawiali publikę. Była też osoba przebrana za Sasami, jednak niestety mało co ją pokazali.

manatsu_back_boxCałe wydanie mamy oprawione w solidny box. Na przodzie mamy Mayukę patrzącą na nas, a w tle wszystkich bohaterów, którzy są rysowani w inny sposób niż ona. Z tyłu pudełka zaś mamy zabawną 4komę oraz wszystkie dane techniczne wydania.

manatsu_LDPłyty w odróżnieniu od poprzedniego filmu są tym razem w jednej obwolucie, na której z przodu znajdziemy wszystkie bohaterki (w tym Mayukę na samym środku) w strojach kąpielowych razem z naszym jedynym męskim przedstawicielem – Tenchim, a z tyłu Mayukę, kadry z filmu oraz wszelkie dane szczegółowe, w tym spis rozdziałów, opis filmu oraz jak to fachowo się określa „listę płac”, czyli seiyuu i cały staff. Płyty, poza standardową folią, są dodatkowo zabezpieczone w papierową obwolutę.

manatsu_insert manatsu_insert_back

Dodatków namacalnych nie ma dużo, ale nie ilość się liczy, a jakość. Z dodatków mamy;
– broszurę z designami postaci
– 13-stronicowy spory (30×30 cm) kalendarz na 1998 rok (+ grudzień 1997) z ilustracjami, których użyto w endingu filmu.

Producent: Pioneer Japan
Data wydania: 10 grudnia 1997
Liczba płyt: 2 (jedna dwustronna i jedna jednostronna)
Format: CAV
Obraz: Kolor, NTSC, format obrazu 1.66:1, dodatki live action 4:3
Audio: cyfrowe Dolby Surround 4.0 i analogowe z redukcją szumów; lewy analog – mono, prawy analog – cyfrowa ścieżka Dolby Digital 5.1
Czas trwania: 60 minut + 25 minut dodatków
Cena w dniu premiery: 7 800¥

2 thoughts on “Recenzja Tenchi Muyo: Manatsu no Eve LD

    • Dzięki. Warto też zaznaczyć, że film można obejrzeć bez konieczności zapoznania się z całym uniwersum Tenchiego. Podobnie jak Mihoshi Special, Manatsu no Eve nie dzieje się ani w uniwersum Tenchi TV, ani w OVA, tylko gdzieś pomiędzy. Wystarczy wiedzieć kto jest kto i jakie te postacie pełnią rolę. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s