Recenzja laserdysku Tenchi Muyo in Love 2 (edycja limitowana)

TMiL2_box_coverPrzeszłość nigdy nie daje o sobie zapomnieć. Nieważne, jak bardzo byśmy się nie starali, prędzej czy później przypomni nam o sobie. Zwłaszcza jeżeli w tej przeszłości tkwi wielkie uczucie.

Wszystko zaczyna się tak, jak to zwykle bywa w domostwie Masakich. Każdy zajmuje się swoimi obowiązkami, Ayeka i Ryoko kłócą się o Tenchiego i każą mu wybierać, którą z nich kocha, a ten ucieka przed nimi głęboko w las. Nikt nie przeczuwa, że będzie to ostatni raz, kiedy widzą Tenchiego. Podczas swojej wędrówki w lesie Tenchi znajduje drzewo, na którym kwitną kamelie i na którym pojawia się sylwetka młodej kobiety. Zostaje zwiedziony głosem tej tajemniczej kobiety, która niczym duch z drzewa zabiera go ze sobą. Nikt nie wie, gdzie zniknął Tenchi. Mija sporo czasu, a nasi bohaterowie robią wszystko, by go odnaleźć. Ayeka i Ryoko, które do tej pory zawsze kłóciły się ze sobą, teraz są zżytymi przyjaciółkami. Nie są już takie, jak kiedyś. Można by powiedzieć, że stały się cieniem dawnych siebie i widać, że dojrzały po utracie swojego ukochanego. Tymczasem w pewnym skromnym mieszkaniu budzi się mężczyzna o długich czarnych włosach, jest to dorosły już Tenchi. Po chwili wita go dziewczyna, którą wcześniej widzieliśmy jako ducha z drzewa kamelii, jest nią Haruna i jest ona ukochaną Tenchiego. Co się wydarzyło i dlaczego Tenchi tak bardzo się zmienił? Dlaczego nie pamięta nic ze swojego prawdziwego życia? Kim jest Haruna i czego tak naprawdę chce? To już pozostawiam wam, widzom, do odkrycia.

Animacja filmu stoi na bardzo wysokim poziomie. Zarówno postacie, tła, jak i budynki są przepięknie narysowane z niezwykłą dbałością o detale. Postacie są rysowane w bardziej dorosły sposób, niż to miało miejsce podczas dwóch poprzednich filmów czy seriach OVA. Designy dorosłego Tenchiego i Haruny zostały stworzone naprawdę niesamowicie. Zaskakujące jest to, że Harunie głosu użyczyła Kikuko Inoue, która najbardziej zasłynęła z roli Belldandy w serii „Ah! My Goddess!”. Chociaż jej głos pasuje głównie do delikatnych i życzliwych osób, to idealnie udaje się jej odgrywać w tym filmie rolę postaci negatywnej.

Sam film, będący bezpośrednio kontynuacją pierwszej części „in Love”, jest o wiele cięższy w odbiorze i widać wyraźnie, że twórcom zależało na tym, by zachęcić do niego dojrzalszą widownię. Nie jest to film, który można polecić młodszym widzom, tak jak to miało miejsce przy poprzednich dwóch adaptacjach filmowych, serii OVA czy serii TV. Muzyka, którą nagrywano w Tokio i Los Angeles, pięknie wpasowuje się historię filmu. Niewątpliwym zaskoczeniem jest wykorzystanie w tym filmie utworów Chopina, które doskonale pasują do całości. Piosenka końcowa „Love Song ga Kikoeru” w wykonaniu Anri tylko dopełnia wspaniałą już ścieżkę dźwiękową. W trakcie trwania napisów końcowych możemy zobaczyć różne sceny z serii telewizyjnej, między innymi to, jak Tenchi spotkał Ryoko, czy ślub Achiki.

Jakość obrazu w wydaniu LD jest bardzo dobra, równie dobra jak przy poprzednich dwóch filmach. Dźwięk jest bardzo wyrazisty zarówno podczas dialogów, w trakcie wstawek muzycznych oraz przy efektach specjalnych.

Pora przejść do dodatków, które znajdują się w tym wydaniu. Zasmucił mnie fakt, że nie posiadam w swoim wydaniu fragmentu oryginalnej taśmy filmowej, który był dołączany do tego wydania, niemniej byłem bardzo zaskoczony tym, co zastałem zamiast tego. Co to takiego? Dowiecie się pod koniec wpisu. 😉

TMiL2_obraz_bookletPierwszym interesującym dodatkiem jest portret Haruny, który malował Tenchi, kiedy przebywał w innym wymiarze. Ilustrację tę stworzył Takahashi Hideki, który był między innymi odpowiedzialny za designy postaci, reżyserię animacji oraz kluczową animację do filmu. Portret ten jest naprawdę przepiękny. Słyszałem, że niektórzy wycinali białą ramkę, która jest wokół niego, i obramowywali ten portret, by powiesić go sobie na ścianie, ale ja nigdy nie mógłbym zrobić czegoś takiego.

Następnie mamy 28-stronicową dużą broszurę, w której znajdziemy opisy bohaterów, streszczenie filmu, ilustracje, designy postaci, a także zdjęcia prawdziwych lokalizacji, które zostały wykorzystane do tworzenia miejsc, w których przebywali nasi bohaterzy. Broszurka zawiera również opis procesu tworzenia dźwięku i dubbingu, wywiady oraz to, co tygryski lubią najbardziej, czyli opisy innych produktów, które można było nabyć, nie tylko z tego filmu, ale i z poprzednich produkcji spod szyldu „Tenchi Muyo”. Wśród tego wszystkiego jest również piękna, duża ilustracja z naszymi bohaterkami w strojach kąpielowych, którą stworzył Owada Naoyuki.

TMiL2_minidiscKolejnym dodatkiem jest minidisc CD z dwudziestominutowym słuchowiskiem radiowym zatytułowanym „Radio Himitsu no Tenchi Muyo! Revival”, w którym usłyszymy głównie seiyuu Ryoko i Ayeki. Zabawnym elementem jest wywiad przeprowadzony z nimi… w gorących źródłach. Niestety, póki co nie spotkałem się z przetłumaczoną wersją tego słuchowiska, jednak mam nadzieję, że ktoś to kiedyś zrobi.

TMiL2_broszurki2TMiL2_broszurki1Poza powyższymi dodatkami są też rozkładane broszury, w których znajdziemy kilka ciekawych opisów, jak i listę innych rzeczy z tego filmu, które można kupić, np. nowelkę bazującą na filmie czy mangę będącą dopełnieniem wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć.

TMiL_2_celuliodDobra, pora teraz przejść do dodatku, którego nie było w tym boxie, a który znalazłem zamiast fragmentu taśmy filmowej. Jest to oryginalny, ręcznie malowany celuloid, który został użyty podczas produkcji filmu. Celuloid ten pochodzi z ujęcia w 24 minucie, kiedy to Haruna zostaje przytulona przez Tenchiego. Dla mnie jest to niezwykła gratka, gdyż w odróżnieniu od taśmy filmowej, którą przecież można zduplikować, celuloid jest tylko jeden i niepowtarzalny. Podejrzewam, że poprzedni właściciel zostawił sobie taśmę filmową, sprzedał ją, bądź coś się z nią stało i dodał ten celuloid w ramach rekompensaty za to, że wydanie jest niekompletne.

TMiL2_boxFilm oraz wszystkie dodatki znajdują się w solidnym, tekturowym boxie z przepiękną ilustracją z przodu oraz żartobliwym komiksem z tyłu autorstwa Kiyohiko Azumy.

Miałem naprawdę niesamowite szczęście, że udało mi się dostać to wydanie i to na dodatek naprawdę tanio, gdyż edycję limitowaną wydano w zaledwie 15 000 egzemplarzy. Każdy box jest numerowany z tyłu w prawym dolnym rogu pudełka. Film trafił też później do ogólnej sprzedaży, ale bez jakichkolwiek dodatków.

Producent: Pioneer Japan
Data wydania: 25 sierpnia 1999
Liczba płyt: 1 dwustronna
Format: CLV
Obraz: Kolor, NTSC, format obrazu 1.66:1
Audio: cyfrowe Dolby Surround 4.0 i analogowe z redukcją szumów; lewy analog – mono, prawy analog – cyfrowa ścieżka Dolby Digital 5.1
Napisy: brak
Czas trwania: 95 minut
Cena w dniu premiery: 9 500¥

Pozostałe zdjęcia:
TMiL2_cover_front TMiL2_cover_back TMiL2_booklet3 TMiL2_booklet2 TMiL2_booklet1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s